1. Maciej Bieniek
Mieszkaniec Ochab, ma wykształcenie średnie. Jest właścicielem gospodarstwa rolnego.
Samorządowo
Od 21 lat pełni funkcję Sołtysa największego Sołectwa w gminie Skoczów – Ochaby. Był Radnym Rady Miejskiej Skoczowa VI, VII i VIII kadencji. Jako Radny był inicjatorem wprowadzenia w Gminie Skoczów programu „Koperta Życia”. W ubiegłej kadencji według jego pomysłu podjęto uchwałę o przyznawaniu tytułu „Zasłużony dla Miasta i Gminy Skoczów”. Zapoczątkował współpracę z Gminą Gródek (Hrádek) w Czechach, czego efektem było podpisanie umowy o partnerstwie z Gminą Skoczów.
Społecznie
Aktywnie działa na rzecz promocji i rozwoju Gminy Skoczów poprzez szereg inicjatyw i wniosków, których efektem było m.in. powstanie budynku zaplecza socjalnego miejscowego klubu sportowego oraz nowego przedszkola w Ochabach. Jest również pomysłodawcą cyklu spotkań integracyjnych „Powrót do tradycji”, odbywających się w Sołectwie Ochaby corocznie, począwszy od 2006 roku. Jest także organizatorem znanych na południu Polski wyścigów pojazdów własnej konstrukcji – „Ochabskie Papaje” – imprezy cieszącej się ogromną popularnością wśród zawodników oraz kibiców.
To laureat wielu nagród i wyróżnień za działalność społeczną. Wśród nich tytuł Sołtys Roku za rok 2011, wyróżnienie w konkursie Kryształowa Koniczyna. Wspólnie z mieszkańcami sołectwa wywalczył kilkakrotnie główne nagrody w konkursie „Piękna Wieś województwa śląskiego”. W roku 2008 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Brązowym Krzyżem Zasługi. Za organizację cyklu spotkań z mieszkańcami – „Powrót do Tradycji” otrzymał w 2023 roku wyróżnienie w Finale VI edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”.
Prywatnie
Pasjonat zabytków motoryzacyjnych oraz maszyn rolniczych. W 2011 roku otworzył największe na Śląsku Cieszyńskim Muzeum „Tradycyjna Zagroda Rolna – Skansen Ochaby”, prezentujące eksponaty z różnych dziedzin i przeznaczenia. Można tam zobaczyć m.in. projektory filmowe ze starego kina „Podhale” czy fotele z najstarszego skoczowskiego zakładu fryzjerskiego. Odbywają się tam również warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Żonaty, ojciec trzech córek i trojga wnuków.
2. Iwona Deperas
Sercem i pracą związana jest ze Skoczowem i powiatem cieszyńskim, choć pochodzi z Częstochowy.
Zawodowo
Cała jej praca zawodowa i społeczna związana jest z profilaktyką i promocją zdrowia poprzez propagowanie i wdrażanie zdrowego odżywiania oraz zmianę stylu życia. Od 13 lat prowadzi w Skoczowie restaurację VEGE kuchnia roślinna. Prowadzi szkolenia, wykłady oraz warsztaty kulinarne zwiększając świadomość zdrowotną wśród dzieci w przedszkolach, młodzieży szkolnej, restauratorów i mieszkańców powiatu cieszyńskiego. Profilaktyka to główny cel jej działalności. W tym celu zdobyła niezbędne kwalifikacje: – Jest magistrem promocji zdrowia i wspomagania rozwoju kończąc Wyższą Szkołę Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi. – Jest magistrem promocji zdrowia i wspomagania rozwoju kończąc Wyższą Szkołę Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi. – Ukończyła też szkolenie na Edukatora Żywieniowego programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” organizowanego przez Fundację Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego i Wydział Nauk o Żywieniu i Konsumpcji SGGW w Warszawie. – Ukończyła Certyfikowany Kurs Żywienia Roślinnego prowadzonego przez Centrum Badań Żywieniowych dr. T.C. Campbella przy Cornell University.
Kieruje się zasadą, że kiedy zdrowo jemy to zdrowiejemy. Przede wszystkim jednak jest przedsiębiorczą kobietą, która od zawsze chciała karmić ludzi wiedzą.
Społecznie Od 20 lat organizuje i aktywnie działała w licznych programach na rzecz poprawy zdrowia i zmiany stylu życia na terenie powiatu cieszyńskiego
Założyła i przez 5 lat prowadziła Cieszyński Klub Zdrowia a od 2014 współtworzyła Klub Zdrowia w Skoczowie. Co miesiąc przez 15 lat można było: – wysłuchać prelekcje lekarzy różnych specjalizacji, – zrobić proste badania profilaktyczne jak pomiar ciśnienia krwi, badanie masy ciała, wskaźnik otyłości BMI, badanie poziomu cukru we krwi – wziąć udział w warsztatach kulinarnych – zakupić literaturę.
Program Wyborczy
Profilaktyka zdrowia dla mieszkańców powiatu cieszyńskiego w takich działaniach jak: – wprowadzenie zmian w jadłospisach przedszkolnych i szkolnych wprowadzając więcej warzyw i owoców, pełnowartościowego jedzenia a zmniejszając spożycie cukru i soli. – prowadzić edukację zdrowotną w zapobieganiu otyłości i nadwagi dzieci i dorosłych – zwiększać świadomość żywieniową i konsumencką mieszkańców powiatu cieszyńskiego,
Prywatnie
Szczęśliwa matka trzech dorosłych synów, babcia dwóch wnucząt i doświadczona weganka, hołdująca przekonaniu, że tylko, kiedy zdrowe jemy, to zdrowiejemy.
Motto życiowe:
Jedzenie ma znaczenie.
3. Bartłomiej Gabzdyl
Mieszkaniec Skoczowa. Ukończył Ratownictwo Medyczne w policealnej szkole medycznej w Rybniku, następnie studiował na Kierunku Ratownictwo Medyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, uzyskując tytuł Licencjata. Aktualnie jest w trakcie studiów magisterskich z Zarządzania w Ochronie Zdrowia na Uniwersytecie w Bielsku-Białej
Zawodowo
Od 20 lat pracuje jako ratownik medyczny w:
- Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca,
- Cieszyńskim Pogotowiu Ratunkowym,
- Przedsiębiorstwie Uzdrowiskowym Ustroń.
Prowadzi także szkolenia dla przyszłych kierowców w szkołach nauki jazdy oraz podnosi kwalifikacje kadry medycznej.
Społecznie
- Założyciel Związku Zawodowego NSZZ Solidarność w Cieszyńskim Pogotowiu Ratunkowym, pełni funkcję Przewodniczącego,
- prowadzi szkolenia i pokazy z zakresu udzielania pierwszej pomocy w szkołach i przedszkolach oraz kadry dydaktycznej, a także dla osób z niepełnosprawnościami,
- wolontariusz w akcjach o tematyce profilaktyki i promocji zdrowia (białe soboty, kongresy, dni otwarte).
Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.
Prywatnie
Szczęśliwy ojciec 12-letniej córki.
Motto życiowe:
Aby przejść 1000 mil, trzeba zrobić pierwszy krok… Bruce Lee
4. Ewa Jancarczyk
Od urodzenia mieszkanka powiatu cieszyńskiego.
Zawodowo
Ukończyła Śląską Akademię Medyczną, Wydział Farmaceutyczny w Sosnowcu, uzyskując tytuł magistra farmacji aptecznej. Jest farmaceutką pracującą w aptece. Pełni funkcję Wiceprezes Fundacji „Słoneczny Promień” zajmującej się promocją zdrowia. Jest Dyrektorką Naczelną „Akademii Zdrowej Skóry”. Jest również specjalistką z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia. Współtwórczyni kampanii społecznych promujących zdrowie. Przeprowadziła kampanię społeczną „Zacznijmy od skóry”, która w 2020 roku otrzymała honorowy patronat Ministra Zdrowia oraz patronaty Śląskiego Kuratorium Oświaty i Związku Zawodowego Pracowników Farmacji. Pomysłodawczyni programu „Dermokosmos”.
Publikacje
Autorka artykułów o zdrowiu, prelegentka.
Program wyborczy
1. Rozszerzenie działań Powiatu Cieszyńskiego z zakresu promocji zdrowia,
2. objęcie programem „Dermokosmos” wszystkich uczniów Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Cieszyńskiego.
Prywatnie
Żona i matka dwójki dzieci.
Pasja życiowa
Fotografia.
Motto życiowe
„Jedyny sposób, by odkryć granice możliwości, to przekroczyć je i sięgnąć po niemożliwe” –
Arthur C. Clarke.
5. Jan Stebel
Z wykształcenia jest magistrem ekonomii (Analityka finansowa) ukończonym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
- Właściciel firmy audytorskiej i szkoleniowej,
- ekspert dostępności cyfrowej w krajowych jednostkach certyfikujących,
- audytor i trener standardu WCAG, MS OFFICE i ADOBE PDF PRO,
- były naczelnik wydziału promocji Urzędu Miejskiego w Skoczowie,
- praktyk z zakresu PR, promocji i marketingu jednostek samorządowych.
Zawodowo
Od 2016 roku wdraża standard WCAG dla serwisów www instytucji publicznych. Początkowo po stronie agencji interaktywnych, obecnie po stronie instytucji publicznych.
Wcześniejsze doświadczenie w NGO oraz instytucjach finansowych na kierowniczych stanowiskach daje mu szerokie spojrzenie na potrzeby instytucji państwowych.
6. Dominika Kocoń
Mieszkanka Wilamowic. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach geografia i geologia inżynierska. Jest geologiem zarówno z wykształcenia, jak i zawodu.
Prywatnie
Prywatnie szczęśliwa żona oraz mama.
Hobby
W wolnym czasie dużo podróżuje, miłośniczka dobrych seriali i ciekawych książek. Z racji swojego doświadczenia pragnie poświęcić się pracy na rzecz infrastruktury i środowiska.
Motto:
„Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku”.