1. Mieczysław Szczurek
Cieszynianin od urodzenia, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Osuchowskiego w Cieszynie oraz krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej – specjalność Ekonomika i organizacja. Pracownik naukowy AGH. Ukończył menedżerskie studia podyplomowe z zakresu Organizacji Pomocy Społecznej oraz Studia MBA (Master of Business Administration) w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej (Wydział Zamiejscowy w Cieszynie).
Zawodowo
Jest skutecznym menedżerem. Po ukończeniu studiów przez 9 lat prowadził działalność gospodarczą, która nauczyła go, że „nie można wydawać więcej, niż się ma”. Od 2000 r. pełnił funkcję dyrektora Domu Spokojnej Starości w Cieszynie, który stworzył od podstaw.
Samorządowo
W latach 2006-2010 pełnił funkcję Wicestarosty Powiatu Cieszyńskiego. Następnie został wybrany Burmistrzem Cieszyna (2010-2014). Pełniąc tę funkcję, zrealizował największą miejską inwestycję – kanalizację, która zapewniła Miastu możliwość rozwoju na kolejne kilkadziesiąt lat. Pozyskał również najwyższe w historii Cieszyna dofinansowanie z funduszy europejskich. W roku 2018 objął funkcję Starosty Cieszyńskiego.
Prywatnie
Ojciec córki Małgorzaty.
Hobby
Szybkie pojazdy, górskie wycieczki, dobra muzyka i literatura.
Motto życiowe:
„Chcesz odnieść sukces – otaczaj się ludźmi mądrzejszymi od siebie”.
Gwarancja dalszego, konsekwentnego rozwoju Powiatu!
Mieczysław Szczurek, kandydat na Starostę
2. Karolina Małysz – Tulec
Cieszynianka z wyboru. Absolwentka Liceum Ekonomicznego przy Zespole Szkół Ekonomiczno — Gastronomicznych im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie, a także Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach (kierunki: bankowość i finanse międzynarodowe, rachunkowość i ubezpieczenia). Ukończyła studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie Kulturą w Wymiarze Europejskim na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz podyplomowe studia pedagogiczne na Uniwersytecie Śląskim w Jastrzębiu-Zdroju. Dodatkowo ukończyła Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny z dziedziny tańca ludowego, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W latach 2010-2014 pełniła funkcję Radnej Powiatu Cieszyńskiego.
Zawodowo
Od czerwca 2005 r., piastuje funkcję Dyrektorki Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej.
Prywatnie
Mama 9-letniego syna.
3. Michał Macura
Rodowity Cieszynianin.
Z wykształcenia Piekarz, Opiekun Medyczny, Technik Ekonomista. Zawodowa praca z mieszkańcami z terenu powiatu cieszyńskiego pokazała mu, z jakimi problemami zmaga się Powiat.
Zawodowo
Przez 8 lat pracował jako Opiekun Medyczny w Domu Pomocy Społecznej Konwentu Bonifratrów w Cieszynie, w dalszych latach pełnił funkcję Kierownika jednego z oddziałów. Jest także wieloletnim pracownikiem Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Obrana ścieżka zawodowa sprawiła, że zawsze dążył do podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych. Ciężka praca zawodowa nie jest mu obca. Ukończył Studia Pielęgniarskie na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Aktualnie pracuje jako Pielęgniarz na Oddziale Szpitalnym „American Hearth of Poland” w Uzdrowisku Ustroń, nabywając nowych doświadczeń zawodowych.
Prywatnie
Mąż i ojciec 10-letniego syna. Rodzina jest dla niego bardzo ważna.
Uczciwość, ciężka praca i pomoc innym to wartości, którymi kieruje się na co dzień.
Przesłanie
Zdrowy Cieszyn to dla mnie wyzwanie!
4. Marta Szymik – Telesz
Rodowita Ślązaczka, która całym sercem pokochała Śląsk Cieszyński. Absolwentka
Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Politologia, Specjalność Media i Dziennikarstwo.
Ukończyła studia podyplomowe kwalifikacyjne na kierunku Pedagogika na Uniwersytecie
Śląskim oraz studia podyplomowe kwalifikacyjne z logopedii w Wyższej Szkole Biznesu w
Dąbrowie Górniczej. Ukończyła szkolenie Rzecznik Prasowy Firmy w Centrum Edukacji
Medialnej Polskiego Radia oraz szkolenie z zakresu Zarządzania Placówkami Kultury.
Zawodowo
Od samego początku związana z dziennikarstwem. To właśnie tę ścieżkę zawodową wybrała
po odbyciu praktyk w regionalnym Radiu 90. Następnie związała się z Regionalną Telewizją
TVT, gdzie pracowała jako reporterka, dziennikarka oraz prezenterka. Doświadczenie zawodowe
zdobyła również, pracując w Telewizji Polskiej TVP Katowice. Od lat związana jest z
regionalnym portalem internetowym Śląska Cieszyńskiego OX.PL. Od 2019 roku pełni
funkcję Dyrektorki w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Dębowcu.
Publikacje
Jest współautorką książki „Szkice do monografii Gumien”.
Program wyborczy
W Radzie Powiatu Cieszyńskiego chce zająć się kulturą i promocją powiatu. Zamierza wspierać i promować działania w zakresie twórczości oraz edukacji kulturalnej. Rozwój i popularyzacja kultury powiatu cieszyńskiego będzie dla niej priorytetem. Istotne znacznie ma dla niej wielopłaszczyznowa współpraca z organizacjami i instytucjami kultury zarówno w formie konsultacji, współpracy w realizacji projektów, jak również partnerstwa publiczno-prywatnego.
Społecznie
Jest aktywną działaczką społeczną. Należy do Koła nr 1 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Gumnach.
Hobby
Miłośniczka górskich wędrówek, sportów zimowych oraz tańca. W 2010 roku ukończyła
Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny w Krakowie na kierunku Taniec Towarzyski, aby
realizować się w tym zakresie prowadziła własną szkołę tańca.
Motto
„Ucz się z wczoraj, żyj dla dzisiaj, miej wiarę w jutro”
Albert Einstein
Marta Szymik – Telesz
5. Ryszard Milewski
Cieszynianin. Ukończył studia na Uniwersytecie Gdańskim, na kierunku historia.
Zawodowo
Nauczyciel historii w Cieszynie, wychowawca młodzieży, zaangażowany w jej patriotyczne wychowanie (obecny z młodzieżą na wszystkich lokalnych uroczystościach o charakterze patriotycznym). Ma doświadczenie w działalności samorządowej i społecznej (radny, przewodniczący komisji rewizyjnej Rady Miejskiej w Gniewie oraz przewodniczący Rady Parafialnej – jeszcze w tamtym wieku).
W oświacie pracował na stanowisku nauczyciela historii przez 41 lat.
Prywatnie
Miłośnik turystyki, historii sztuki, kolekcjoner historycznych artefaktów i bibliofil utrzymujący kontakty m.in. z Książnicą Cieszyńską, wielką skarbnicą kultury naszej Ziemi.
6. Janina Cichomska
Cieszynianka z wyboru, absolwentka Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Antoniego Cieszyńskiego w Zabrzu, kierunek Elektroradiologia. Absolwentka II edycji Szkoły Liderów Miasta Cieszyna.
Zawodowo
Przepracowała 35 lat w służbie zdrowia (Szpital Górniczy w Jastrzębiu Zdroju, MZK Przychodnia w Kaczycach, Szpital Śląski w Cieszynie).
Samorządowo
Jest osobą aktywną, społecznie zaangażowaną z dużym doświadczeniem samorządowym. Była Radną V, VI i VII kadencji Rady Miejskiej Cieszyna. Pełniła wiele funkcji, w tym Wiceprzewodniczącej Rady (kadencja VII), Przewodniczącej Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych, Wiceprzewodniczącej Komisji Gospodarki Komunalnej, Komisji Kultury i Oświaty oraz doraźnej Komisji Statutowej. Uczestniczyła w zespołach ds. opracowania programów strategicznych (Strategia Rozwoju Oświaty i Program Rozwoju Sportu).
Jedna z najaktywniejszych radnych, inicjatorka wielu wprowadzonych w samorządzie zmian, nowatorskich programów i innowacji. Desygnowana przez Radę Miejską do Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego, przez dwie kadencje pełniła funkcję jej Wiceprzewodniczącej. Zaangażowana społecznie w tworzenie przestrzeni i warunków do działalności organizacji pozarządowych, aktywnie wspiera tworzenie i działalność nowych organizacji, w tym senioralnych (Klub Seniora Młodzi Duchem).
Społecznie
Od 13 lat organizuje Lekcje Śpiewania Patriotycznego na Rynku w Cieszynie (zawsze w dniu 3 maja i 11 listopada). Wspiera, od ponad 20 lat, Komitet Renowacji Cieszyńskich Cmentarzy, uczestnicząc w corocznych kwestach.
Przewodniczy Cieszyńskiej Radzie Seniorów, konsekwentnie zabiegając o adekwatność miejskiej polityki senioralnej do rzeczywistych potrzeb rosnącej liczby osób starszych. Uczestniczy w pracach Komitetu Monitorującego opracowanie Strategii Rozwoju Miasta Cieszyna. Od 13 lat skutecznie organizuje Cieszyńskie Lekcje Śpiewania Patriotycznego, towarzyszące obchodom narodowych świąt i rocznic.
Przez 3 kadencje pełniła funkcję ławnika Sądu Rejonowego w Cieszynie, była członkiem i przewodniczącą Rady Ławniczej.
Od ponad 20 lat skutecznie realizuje się w Stowarzyszeniu Komitet Obywatelski Śląska Cieszyńskiego.
Program w2yborczy
W Radzie Powiatu zamierza zająć się problematyką komunikacji ponadlokalnej, poprawy infrastruktury drogowej w obszarze miasta Cieszyna. Kontynuując rozpoczętą w Radzie Seniorów działalności, deklaruje zajęcie się kreowaniem adekwatnej do rzeczywistych potrzeb starzejącego się społeczeństwa polityki senioralnej, problematyką ochrony zdrowia, w tym poprawy dostępności do deficytowych świadczeń medycznych (rehabilitacja, fizjoterapia, dostęp do specjalistycznych porad).
Prywatnie
Mężatka, ma dorosłego syna oraz jest babcią dwóch wnuków.
Przesłanie:
Stawiam na wspólnotę celów i autentyczną współpracę
Radnych Powiatu Cieszyńskiego i Miasta Cieszyna.
Janina Cichomska
7. Zbigniew Huczała
Od urodzenia Cieszynianin. Urodził się w rodzinie od pokoleń związanej z ziemią cieszyńską. Ukończył Technikum Budowlane w Cieszynie i z tym zawodem łączył swoje plany na przyszłość. Ma wyższe wykształcenie, skończył studia o specjalności „rachunkowość” oraz „finanse przedsiębiorstw”. W pracy dyplomowej zajmował się problemem zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w administracji samorządowej. Studia podyplomowe z „mechanizmów działania strefy euro” pozwoliły mu poznać korzyści wynikające z wejścia naszego kraju do strefy euro. Studia nauczyły go rzetelnego i merytorycznego przygotowywania się do stawianych przed nim wyzwań i działań. Jest absolwentem III edycji Szkoły Liderów Miasta Cieszyna.
Zawodowo
Do 2004 roku był ściśle związany z budownictwem, pracował w kadrze technicznej na budowach oraz jako projektant. Od 2004 roku łączył pełnienie obowiązków inspektora nadzoru robót budowlanych z kierowaniem zasobem ludzkim Referatu Gospodarczo – Remontowego Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Ostatnie 10 lat pracy w zawodzie przepracował w administracji rządowej (Urząd Rejonowy) i samorządowej (Starostwo Powiatowe) na stanowisku zastępcy Naczelnika Wydziału Architektury i Budownictwa. W czasie tej pracy podjął wiele decyzji, których beneficjentami byli mieszkańcy Powiatu Cieszyńskiego.
Społecznie
Od wielu lat uprawia turystykę górską w rodzinnym gronie. Następstwem tego jest jego zaangażowanie w działalność PTTK, gdzie od 2022 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie. Jest członkiem sześcioosobowego Kolegium Rady Prezesów Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego. W ramach działalności w PTTK współorganizuje wycieczki krajoznawcze i górskie, a także Górskie Rajdy Młodzieżowe szkół z terenu powiatu cieszyńskiego. Podczas rozwijania zainteresowania górami nabył uprawnienia Przodownika Turystyki Górskiej na wszystkie pasma gór Polski. Uprawianie turystyki górskiej daje mu poczucie dobrego wykorzystania wolnego czasu oraz nauczyło go pokory i rozsądku w podejmowaniu decyzji dotyczących nie tylko górskich wędrówek.
Prywatnie
Lubi czytać książki o tematyce historycznej i sensacyjnej, a górską pasję dzieli z żoną, dziećmi i wnukami.
Przesłanie
Samorządowcy Powiatu Cieszyńskiego, działają na rzecz „naszej Małej Ojczyzny”.
Postaw na ludzi doświadczonych, ponieważ nie mamy czasu na naukę. My znamy mechanizmy funkcjonowania samorządu, dlatego warto nam ponownie zaufać!
Zbigniew Huczała